OKTOBER – MEDNARODNI MESEC ŠOLSKIH KNJIŽNIC

Smo že v oktobru, ko tradicionalno praznujemo mesec šolskih knjižnic.

Letošnje geslo je »Pravljice in ljudske povesti po svetu« in daje poudarek besedni zvezi: »Nekoč, pred davnimi časi …«. To geslo nas popelje v čarobni svet pravljic, ki nam omogočajo, da lahko pokukamo v življenja vil, škratov in ostalih pravljičnih junakov. Obstajajo zgodbe, ki so se prenašale iz mnogih generacij v preteklosti in nas učijo o človekovih vrednotah in kulturi.

S praznovanjem mednarodnega meseca šolskih knjižnic spodbujamo k razmišljanju o široki paleti dejavnosti, s katerimi knjižnice učence in starše opremljajo za življenje.

Ideje za dejavnosti:

Na spletni strani šolske knjižnice/šole predstavimo mednarodni dan šolskih knjižnic.

Učencem in strokovnim delavcem šole spregovorimo o pomenu šolskih knjižnic za učenje in poučevanje.

Spodbujajmo branje na najrazličnejše načine:

– z učenci pripravimo pravljični dogodek,

– organiziramo pogovor o prebranih knjigah,

– izberimo in berimo najljubšo pesem,

– najdimo čas in učno snov za glasno branje (vsaj 10 minut),

– učenci naj pripravijo priporočilni seznam treh slovenskih knjig,

– obisk druge knjižnice, npr. srednješolske, splošne, potujoče,

– ureditev knjižnega kotička po učilnicah,

– navajanje virov in literature (za učence 3. triletja),

Napišimo pesmi, kratke zgodbe na temo “knjižnica”, napišimo ocene knjig. Predstavimo pisatelja ali pesnika in svojo najljubšo knjigo.

Likovne dejavnosti :

– rišemo junake iz knjig. Si predstavljaš sanjsko šolsko knjižnico?

Fotografske dejavnosti:

–  JAZ ♥ šolsko knjižnico in branje.

V razmahu elektronskih medijev branje pri učencih upada, zato je zelo pomembno, da učence vzpodbujamo k branju knjig in jih motiviramo za obisk knjižnice in izposojo knjig za branje doma.

Vabljeni v šolsko knjižnico!